Robí nás vášeň pre našu prácu lepšími v tom, čo robíme? A robí nás to šťastnejšími? Poďme spoločne preskúmať, či sa naozaj musíme obávať nenájdenia práce, ktorá nás aj baví, aby sme žili zmysluplný život.
„Robte to, čo milujete.“ „Nasledujte svoju vášeň.“ Tieto mantry sú všade, od sociálnych médií po motivačné knihy. A dávajú zmysel, však? Trávime obrovskú časť nášho života prácou. Tak prečo by sme si nechceli zabezpečiť tento čas tak, aby sme ho trávili niečím, čo milujeme? Podľa výskumu sociologičky Erin Cechovej, viac ako 75 percent vysokoškolsky vzdelaných pracovníkov tvrdí, že vášeň je dôležitým faktorom pri rozhodovaní sa o kariére, a 67 percent tvrdí, že by uprednostnili zmysluplnú prácu pred pracovnou stabilitou, vysokými mzdami a rovnováhou medzi pracovným a súkromným životom.
Keď tak, ale premýšlame “ o láske k práci“, sú naozaj opodstatnené obavy, že nenájdením práce, ktorá by nás aj bavila, nebudeme viesť plnohodnotný zmysluplný život? Koniec koncov, až donedávna v ľudskej histórii bola práca jednoducho prostriedkom na dosiahnutie cieľa – spôsobom, ako zarobiť peniaze na živobytie. Aké sú výhody milovania svojej práce a aké dôležité to v skutočnosti je?
Veda o láske k práci
V knihe Love + Work výskumník ľudského výkonu Marcus Buckingham zdôrazňuje dôležitosť lásky k našej práci. Keď sa zamilujeme, v našom mozgu sú prítomné chemikálie ako oxytocín, dopamín, norepinefrín a vazopresín. Ako Buckingham píše vo svojej knihe, výskumníci zistili, že táto rovnaká kombinácia chemikálií (s pridaním anandamidu) je prítomná aj v mozgu, keď zažívame lásku k našej práci. Tieto chemikálie nám pomáhajú lepšie vnímať emócie iných ľudí, pamätať si detaily, vykonávať kognitívne úlohy a byť optimistickejší, lojálnejší, odpúšťajúci a otvorení.
Možno sa zdá zrejmé, že musí existovať množstvo výhod obľubovať našu prácu, pretože opak – nenávidieť našu prácu – znie naozaj neatraktívne. Ale je láska k našej práci skutočne zlepšenie pre výkon? No, to sa už zdá byť menej jasné. Pravdepodobne si môžeme spomenúť na množstvo príkladov ľudí, ktorí svoju prácu obzvlášť nemilujú, ale stále sa im v nej darí, alebo naopak.

V štúdií z Kolumbijskej univerzity skúmali, či sú vášnivejší zamestnanci vnímaní ako výkonnejší zo strany manažérov. Výsledok? Títo zamestnanci získali všetky výhody spojené s vysokým výkonom, ako sú povýšenia a vyššie platy, ale neexistovali žiadne skutočné dôkazy, že by skutočne podávali lepší výkon.
Samozrejme nesmieme zabúdať aj na temnejšiu stránku lásky k práci. Ako uvádza Economist, sú aj dva negatívne spôsoby ako môžeme vyjadriť, ako veľmi milujeme svoju prácu, a to pracovať dlhšie nad rámec alebo dobrovoľne prijímať viac práce. Čo môže viesť k prepracovaniu a vyhoreniu v dlhodobom horizonte. Zároveň, niektorí odborníci tvrdia, že dnešný dôraz na lásku k práci môže viesť k nesprávnym očakávaniam od práce, najmä medzi mladými ľuďmi. To môže viesť k zmätku, frustrácii a preťaženiu, keď sa snažíme nájsť tú „vysnívanú“ prácu. Aby sa predišlo sklamaniu, výskumníci Lauren C. Howe, Jon M. Jachimowicz a Jochen I. Menges v článku pre Harvard Business Review odporúčajú sledovať vášne mimo práce a používať prácu ako spôsob, ako podporiť alebo financovať tieto osobné vášne. Na prvý pohľad sa to zdá ako zaujímavé riešenie. Napriek tomu nesmieme zabúdať na to, že nie každý má príležitosť si usporiadať život týmto spôsobom kvôli finančným potrebám alebo rodinným záväzkom.
Je teda recept na hľadenie si vášne mimo práce tým správnym a uspokojivým záverom? Vzhľadom na to, že trávime toľko času prácou – nemali by sme sa aspoň pokúsiť získať z našej práce viac?
Láska je v detailoch
Možno je problém v tom, že hľadanie našej „vysnívanej“ práce posilňuje myšlienku, že všetci musíme nájsť tú jednu vec, ktorú milujeme robiť. V knihe Designing Your Life píšu pedagógovia zo Stanfordu Bill Burnett a Dave Evans, že väčšina ľudí má mnoho rôznych vášní. Ich prístup k „návrhu života“ sa zameriava na prototyp rôznych životov, aby sme zistili, čo radi robíme. Nejde o nájdenie tej jednej veci, ktorú milujeme, ale o pochopenie mnohých vecí, ktoré radi robíme, ako zapadajú do nášho životného štýlu alebo života, ktorý chceme mať, a hľadanie spôsobov, ako si podľa toho usporiadať život.

V knihe Love + Work Marcus Buckingham podporuje podobný spôsob myslenia. Odporúča zistiť, aké úlohy radi vykonávame, a hľadať tieto úlohy v rámci práce, ktorú máme. Nejde o to, aby tte svoju prácu milovali stále, ale aby ste zabezpečili, že budete robiť dostatok vecí, ktoré milujeme, v rámci svojej práce. Dôležité je, aby sme aspoň 20 percent svojho času venovali úlohám a aktivitám, ktoré milujeme, aby sme znížili riziko vyhorenia. Na rozdiel od korporátnych pokusov propagovať „účel“ ako prostriedok na lepšie zapojenie zamestnancov, Buckingham tvrdí, že dôležitejšie je, čo robíme, než prečo to robíme, pretože nakoniec je to práve to, čo ovplyvňuje našu každodennú skúsenosť s prácou.
Je jasné, že naše individuálne potreby z práce sú rôzne a tieto potreby sa menia počas nášho života. V 25 rokoch hľadáme prvý krok na kariérnom rebríčku. Na začiatku tridsiatky hľadáme príležitosti na rozvoj. Neskor už hľadáme ako skĺbiť rodinu, koníčky a prácu. Dôležité je však očakávať, že naše potreby v práci sa budú meniť počas desaťročí nášho pracovného života. Ako píšu Burnett a Evans v knihe Designing Your Life: Dizajnovanie pracovného života, ktorý bude pre nás aj vášňou, je neustály, celoživotný proces.
